Grupa
Mozzarella
Biała dama
Mozzarella
Produkty włoskie

Nie sposób wyobrazić sobie włoskiej kuchni bez tych białych kul, łagodnie spoczywających w zalewie. Mozzarella właściwie nie ma odpowiednika w innych kuchniach, nawet tych, które kulturową serową mają bardzo rozwiniętą. Czym tak naprawdę jest ten szczególny, niepowtarzalny ser?

 

Ojczyzną mozzarelli są południowe regiony Włoch. Wersja najbardziej tradycyjna i oryginalna wyrabiana jest z bawolego mleka i występuje pod nazwą mozzarella di buffala. Na rynku są również sery tego  typu produkowane z mleka krowiego, które zgodnie z normą powinny nazywać się fior di latte, nie mozzarella. Ser z mleka bawolego jest nieco bardziej tłusty, kremowy, ma strukturę bardziej “piankową” niż ten wytwarzany z krowiego. Od pewnego czasu jest już bez trudu dostępny w Polsce, w delikatesach i sklepach z produktami pochodzenia włoskiego. 

 

Mozzarella należy do serów typu pasta filata, czyli ciągnionych z masy parzonej. Powstaje w procesie ugniatania i rozciągania masy zanurzonej w serwatce lub gorącej wodzie. Zanim jednak do tego dojdzie, do mleka dodaje się podpuszczkę. Kiedy mleko się zetnie, masę serową rozdrabnia się na niewielkie grudki, wielkości orzechów włoskich, następnie podgrzewa, miesza i ugniata aż powstanie elastyczne ciasto, które będzie można rozciągać na długie nitki. Gotową masę dzieli się mniejsze części i ręcznie nadaje się im właściwą formę kuli. Do tego momentu procesu wytwarzania odnosi się nazwa sera, pochodzi bowiem od słowa mozzatura, czyli oddzielona część, odcięty kawałek.

 

Mozzarella zawiera sporo tłuszczu i w związku z tym szybko jełczeje. Aby przedłużyć jej trwałość, ser zalewa się solanką i zamyka hermetycznie, aby można go było swobodnie transportować. Sprzedaje się go w formie dużych kul, małych kulek bądź warkoczy plecionych z wyciągniętych nitek.

 

Oryginalna mozzarella di bufala campana wytwarzana jest na terenie siedmiu południowych prowincji Włoch. Znak DOP przyznano mozzarelli z bawolego mleka w 1993 roku, a konsorcjum produkujące certyfikowany ser zrzesza dziś niemal stu producentów.

 

Mozzarella jest podstawą wielu klasycznych dań włoskich. Najbardziej znamy ją przede wszystkim z caprese, gdzie jej kremowa biel łączy się z zieloną bazylią i czerwonymi pomidorami. To najbardziej włoska przystawka. Można też przygotować mozzarella in carrozza, dodać porwaną na kawałki mozzarellę do sałatek lub na wierzch pizzy. Możliwości jest wiele, a delikatny, kremowy smak mozzarelli sprzyja kulinarnej kreatywności.

OCEŃ WPIS

5.0
liczba głosów: 0
BRAK WPISÓW

DODAJ KOMENTARZ