Grupa
Ricotta
Ricotta
Biały skarb
Produkty włoskie

Ricotta właściwie nie jest klasycznym serem, a jedynie produktem ubocznym produkcji sera. To rzecz jasna w żaden sposób nie odbiera jej smaku i niezwykłości. A jak dochodzi do jej powstania?

 

Podczas produkcji sera od skrzepu oddzielana jest serwatka, która staje się surowcem do ricotty. Sama nazwa risotta odnosi się do procesu jej powstawania. Aby rzadką serwatkę zmienić w białą puszystą masę należy ją wielokrotnie gotować (recoctus to po łacinie powtórne gotowanie). Pod wpływem ciepła oraz dodawania kwasu mlekowego białka wytrącają się z serwatki w postaci białych kłaczków, które zbierają się na powierzchni. Zbiera się je i przenosi do specjalnych sit, gdzie przez kilka godzin odciekają z nadmiaru płynu.

 

Pierwotnie ricotta powstawała głównie z serwatki z mleka owczego, stąd nazywano ją ricotta di pecora. Potem do gry weszło mleko krowie, a risotta stała się ricottą di vacca, czyli krowią. Do dziś wyrabia się ją z obu rodzajów mleka. Na północy bardziej lubiana jest ricotta krowia, południe woli owczą.

 

Ricotta tipo dolce przypomina nasz polski twarożek, choć ma zupełnie inny smak. Jest kremowa, doskonała do smarowania. Włosi lubią ją jeść ze słodkimi dodatkami, ale świetnie smakuje także z ziołami, oliwą, pomidorami czy oliwkami. Bez trudu można ja kupić również w Polsce.

 

Ricotta salata nie jest tak łatwo osiągalna w naszym kraju, trzeba jej szukać w specjalistycznych sklepach z włoską żywnością, ale nawet tam bywa dość rzadko. To ser twardy, bardziej suchy. Powstaje w procesie dłuższego ociekania, więc jest znacznie bardziej skondensowany w strukturze i smaku.

 

Jeśli przy ricotcie pojawia się określenia affumicata, oznacza to, że jest podwędzania. A dodatek al forno zdradza, że dla podkreślenia i wzmocnienia smaku przebywała w piecu. W każdej postaci jest warta uwagi, bo to typowo włoski ser, który chętnie pojawia się na stołach w całym kraju.

OCEŃ WPIS

5
liczba głosów: 1
BRAK WPISÓW

DODAJ KOMENTARZ