Grupa
Rozmaryn
Żywiczny i aromatyczny
Rozmaryn
Produkty włoskie

Trudno wyobrazić sobie bez niego prawdziwą południową kuchnię. To jego aromatom zawdzięczamy specyficzny smak wielu mięs i warzyw. Trzeba go używać rozsądnie, bo dodany w zbyt dużych ilościach przytłumi możliwości innych składników. Potrafi jednak oczarować i zdobyć serce każdego smakosza, szczególnie tego, któremu bliskie są słoneczne smaki i mocne, południowe zapachy.

 

Rozmaryn to wieloletni krzew. W Polsce bez trudu można go hodować w doniczkach i przydomowych ogródkach, osiąga wysokość kilkudziesięciu centymetrów. W cieplejszych warunkach południowych potrafi sięgnąć znacznie wyżej. Nietrudno go rozpoznać, jego listki przypominające igiełki sprawiają, że rozmaryn od razu rzuca się w oczy. Jest stosowany świeży i suszony. Ponieważ iglaste listki są dość twarde, często do dania dorzuca się gałązkę, a gdy ta odda cały swój smak i aromat, wyjmuje się ją, by nie przeszkadzała w jedzeniu.

 

Jak większość ziół z włoskiej kuchni, także i on w dawnych czasach był uznawany za ziele magiczne, dodawano go do kadzideł podczas rozmaitych obrzędów religijnych. Miał chronić przed nieszczęściami w podróży. Uważano, że poprawia koncentrację i pamięć. Wiele wieków później nadal podtrzymywano przekonanie, że jest to roślina niezwykle cenna dla człowieka, choć zmieniły się argumenty i zakres jego dobroczynności. Poza kuchnią chętnie wykorzystuje się go do kosmetyków, na przykład ujędrniających i poprawiających krążenie. W medycynie między innymi działa przeciwreumatycznie, poprawia trawienie, chroni wzrok, łagodzi stres, rozgrzewa, pobudza, łagodzi bóle. Jest silnym przeciwutleniaczem.

 

W kuchni sprawdza się w wielu różnych daniach. Można nim bardzo ciekawie aromatyzować oliwę. Wzbogaca smak focacci i pieczonych ziemniaków. Dobrze łączy się z innymi ziołami, na przykład z równie wyrazistym cząbrem, lubi towarzystwo czosnku. Wchodzi w skład ziół prowansalskich. Można nim doprawić masło ziołowe. Jest doskonały do mięs, na przykład jagnięciny czy baraniny, a także do ryb, również tych bardziej intensywnych w smaku i zapachu. Dobrze podkręca smak duszonych warzyw, głównie tych o bardziej śródziemnomorskim charakterze. Łagodzi smak strączkowych, ułatwia ich przyswajanie. Nie należy jednak przesadzać z ilością, bo w przeciwieństwie do wielu łagodniejszych ziół, w przypadku rozmarynu przesada może być bolesna w skutkach – potrawa zgorzknieje i nabierze zbyt żywicznego charakteru.

 

 

OCEŃ WPIS

5.0
liczba głosów: 0
BRAK WPISÓW

DODAJ KOMENTARZ