Grupa
Soczewica
Na bogactwo i zdrowie
Soczewica
Produkty włoskie

Soczewica wciąż jeszcze bywa w Polsce traktowana jak zagraniczna ciekawostka. Na szczęście jej sytuacja w polskich kuchniach powoli się zmienia i coraz więcej docenia jej kulinarne możliwości. Włosi cenią ją od dawna.

 

Uprawiano ją na Bliskim Wschodzie i w starożytnym Egipcie, eksportowano do Rzymu, gdzie soczewica cieszyła się dużym wzięciem. Wspomina się o niej nawet w Biblii. Była bardzo popularnym pokarmem ludzi biedniejszych, jedna miska nie tylko likwidowała poczucie głodu, ale też dostarczała wiele cennych składników, zapewniając zdrowie i siłę do pracy. Zawiera bardzo dużo białka, do tego potas, fosfor i żelazo. Jest jednym z ważniejszych składników diety wegetariańskiej. Jej nazwa odwołuje się do soczewkowatego kształtu nasion, zbieżność ta widoczna jest zresztą również innych językach, np. we włoskim (lenticchia od lente).

 

W sprzedaży są różne kolory soczewicy. Można kupić czerwoną, zieloną i brązową. Brązowa jest najtwardsza, więc można ją namoczyć na kilkadziesiąt minut przed gotowaniem, pozostałe odmiany można od razu gotować. Nie wymagają długiego pozostawania na ogniu, zazwyczaj wystarcza pół godziny, czasami nieco dłużej. Czerwona gotuje się nawet krócej, lubi się przy tym rozgotowywać, świetnie więc nadaje się jako składnik zup i potrawek, dodatkowo je zagęszczając. Brązowa i zielona sprawdza się na przykład w sałatkach, na przykład z dodatkiem czosnku, świeżych ziół i dobrej jakościowo oliwy. Wszystkie soczewice podczas gotowania pęcznieją, trzeba to brać pod uwagę, najpierw odmierzając wodę, potem przygotowując pozostałe składniki. 

 

Włosi w kształcie nasion soczewicy dostrzegli nie tylko soczewki, ale też drobne monety. Dlatego soczewica stała się na Półwyspie Apenińskim symbolem bogactwa i obowiązkowym elementem noworocznego posiłku. Zjedzenie zupy lub potrawki z soczewicą ma przynosić pieniądze w rozpoczynającym się roku. Do przyrządzenia takiego dania często bierze się również pomidory, które dobrze łączą się z sycącym smakiem soczewicy, a żeby zwiększyć treściwość dania Włosi nieraz dorzucają jeszcze drobny makaron. W ten sposób jest bardzo włosko, smacznie, zdrowo i… na bogato.

 

 

OCEŃ WPIS

5
liczba głosów: 1
BRAK WPISÓW

DODAJ KOMENTARZ