Grupa
Fenkuł
Koper włoski
Fenkuł
Produkty włoskie

Dość łatwo namierzyć go w innych językach, w wielu z nich ma bowiem podobną nazwę. Włoskie finocchio, angielskie fennel, francuskie fennouil, niemieckie Fenchel - wszystkie te nazwy pochodzą od łacińskiego Foeniculum vulgare, które z kolei pochodzi od aromatycznej trawy. Roślina znana od stuleci, od dawien dawna używana przez zielarzy i medyków, wspomina się o niej nawet w egipskich papirusach. Fenkułu używali gladiatorzy, by dodać sobie sił i energii, według greckiej legendy jadły go węże, aby się odmłodzić.

 

Rośnie w łagodnym klimacie nadmorskim, popularny południowej Europy, ale uprawiany i stosowany od Indii po Stany Zjednoczone. Ma charakterystyczny wygląd, drobne pierzaste liście i żółte kwiaty. W kuchni wykorzystywane są bulwy fenkuła oraz suszone nasiona. Roślina zawiera anetol, dzięki niemu fenkuł ma specyficzny, anyżkowy aromat. Aby dłużej zachować jego siłę, nasiona powinny być przechowywane w całości, a zgniecione lub rozdrobnione tuż przed użyciem. W ten sposób potrawa nuta anyżkowa będzie bardziej wyczuwalna w potrawie. Aby wzmocnić jego możliwość, przed utłuczeniem warto nasiona podprażyć na suchej patelni.

 

Nasiona kopru doskonale pasują do ryb, szczególnie tych tłustych, bardziej wyrazistych, jak makrela czy łosoś. Podczas przygotowywania ryb na grillu można wykorzystać suszone łodygi, które położone na materiale opałowym przekażą rybie swój aromatyczny charakter. Koper sprawdzi się też przy mięsach, przy wieprzowinie, a nawet przy jagnięcinie, która z zasady wymaga silnych przypraw. Fenkuł podoła temu zadaniu. Tak samo zresztą jak rozmaitym sałatkom i gotowanym warzywom. Zmielony wchodzi w skład rozmaitych mieszanek przyprawowych, również tych bardzo orientalnych, indyjskich czy chińskich.

 

Bulwę fenkuła można jeść na surowo, pokrojoną w cieniutkie plasterki. Dodaje się ją do sałatek, na przykład takich, w których lekka pikantność łączy się z nutami owocowymi. Anyżowy posmak fenkuła łączy to wszystko i dodaje świeżości. Można go gotować i podawać z innymi warzywami. Zaskakująco dobrze łączy się także z owocami morza. W niektórych regionach dodawany do wędlin, na przykład w Toskanii jest podstawą finocchiony; to rodzaj salami silnie aromatyzowanego nasionami kopru włoskiego.

 

 

OCEŃ WPIS

5.0
liczba głosów: 0
BRAK WPISÓW

DODAJ KOMENTARZ