Grupa
Roszponka
Zielona radość smaku
Roszponka
Produkty włoskie

Jej okrągłe listki doskonale sprawdzają się w zdrowej kuchni śródziemnomorskiej. Nie ma w sobie goryczki i ostrości, z której słynie rukola, jest jednak znacznie bardziej jędrna i wytrzymała niż nasza zwykła sałata. Słowem, idealna do kulinarnych eksperymentów i poszukiwań.

 

Występuje pod różnymi nazwami. Najbardziej znana jest jako roszponka, ale można się spotkać również z roszpunką, raszpanką, rapotynką czy rapunkułem. W języku włoskim ma równie wiele nazw, wiele związanych z różnymi regionami Włoch, niektóre z nich w ogóle zdają się z nią nie kojarzyć, na przykład formentino, songino, saleset (Piemont), grassello (Brescia), serzetto, valerianella, insalata valeriana. Długo by wymieniać. Różnice pojawiają się też w innych językach, poszukiwanie nowych językowych wcieleń roszponki może być całkiem ciekawym wstępem do jej konsumpcji.

 

Jak większość roślin zielonych roszponka zawiera sporo cennych składników, między innymi witaminy A, B i C, błonnik i kwas omega-3, którego nasz organizm zwykle nie dostaje w odpowiednich ilościach. Zawiera też żelazo, potas, mangan, cynk czy wapń. Sprawdza się w diecie niskokalorycznej i cukrzycowej. Podobno ma działanie lekko uspokajające. Powszechnie występuje w miesiącach zimowych i wiosennych, stanowi więc doskonałe urozmaicenie dość nudnej diety pozasezonowej.

 

Ma nieduże, owalne listki, które tworzą efektowne „bukieciki”, rozetki. Można je rozrywać i wrzucać do potrawy pojedyncze listki, ale pięknie wyglądają w całości, na przykład jako dekoracja sałatek. Bardzo dobrze sprawdza się w towarzystwie innych sałat, nie dominuje nad innymi smakami, ale też nie znika wśród mocniejszych składników. Ma swój niepowtarzalny smak, łatwo go wytropić w bardziej złożonych daniach.

 

Listki smakują delikatnie, wyczuwa się lekki aromat i smak orzechowy. To sprawia, że bardzo udanie komponuje się z wieloma dodatkami, wzbogacają ich smak. Można ją podawać na surowo i tak robi się najczęściej, ale roszponka sprawdza się też podduszona jak szpinak lub ugotowana w zupie. Ciekawym pomysłem może być pesto na bazie roszponki  lub z jej sporym udziałem. Orzechowy posmak zgrywa się z serami i innymi warzywami. Ale roszponka nie musi być tylko uzupełnieniem innych smaków, może też być królową dania, na przykład w roli sałaty z lekkim sosem typu winegret.

OCEŃ WPIS

5.0
liczba głosów: 0
BRAK WPISÓW

DODAJ KOMENTARZ