Grupa
Kuchnia Wenecji
Wenecja
Spacer nad kanałem
Kuchnie regionalne

Wenecja kojarzy się z romantycznymi spacerami nad kanałami i z gondolami, widowiskowym karnawałem, Casanovą, niektórym może jeszcze przyjść do głowy festiwal filmowy. I niewiele więcej.

Bardzo mało wiemy o tutejszej kuchni, a ona pełna jest ciekawych smaków, na co wpływ miała bogata historia tego miasta. Wszak kiedyś Wenecja była jednym ze światowych centrów handlowych.

Do portu zawijały statki ze skarbami, rozwijał się handel, również wymienny, w lukach statków przypływały drogie przyprawy. Wenecjanie mogli próbować tego, co innym w głębi lądu, w uboższych regonach nie było dane.

 

Wenecka kuchnia jest bardzo różnorodna. Dużo w niej ryb i owoców morza, niezbyt drogich, dość powszechnych, ale przygotowywanych po swojemu. Pojawia się m.in. dorsz suszony, sardynki, małże, dorata, labraks, turbot. Ryby jada się w formie dań głównych, ale często jadane są też w małych porcjach jako przekąski, na grzankach, smażone w cieście, duszone, w towarzystwie oliwek, kaparów, oliwy, czosnku.

 

Z owoców morza robi się sałatki, dodaje do zup, risotto. O tym, jak ważne są ryby w życiu wenecjan, świadczy morze ranga targu rybnego w pobliżu mostu Rialto. I choć przyciąga on wielu turystów, nie jest tylko atrakcją dla przyjezdnych, to centrum weneckiego życia o poranku.

 

Częściej niż makarony jada się tam risotto i polentę.

Z Niziny Padańskiej przybywa na weneckie stoły cały zestaw warzyw, duży wybór sałat, karczocha, fasola, szparagi, dynia, bób.

Do popularnych dań należy m.in. risi e bisi, czyli ryż z groszkiem, a także pasta e fagioli - makaron z fasolą. Interesującym sposobem łączenia wpływów morskich z lądowymi są warzywa z sosem sardelowym, na przykład szparagi czy bób z sosami oliwnymi, w których pojawiają się małe sardele.

 

Wśród mięs pojawia się dziczyzna, gdyż w rejonie uprawia się myślistwo. Nie dziwi więc na stole na przykład dzika kaczka z ziołami. Baredzo popularna jest też wątróbka cielęca na sposób wenecki, z masłem, cebulką, natką pietruszki, liściem laurowym.

 

Karnawałowy charakter miasta sprawia, że bogata jest tu tradycja słodkich przysmaków, które jak żadne inne sprzyjają poprawianiu humoru podczas zabawy. Najbardziej popularne są te smażone na głębokim tłuszczu, tłuste i słodkie, dekadenckie jak Wenecja.  

OCEŃ WPIS

2
liczba głosów: 16
BRAK WPISÓW

DODAJ KOMENTARZ