Grupa
Gorgonzola
Ser z charakterem
Gorgonzola
Produkty włoskie

Swoją nazwę zawdzięcza miastu Gorgonzola, leżącym w północnej części Włoch, w Lombardii, gdzie produkowany jest od ponad tysiąclecia. To jeden z najstarszych włoskich serów. Status DOP otrzymał w roku 1996.

 

Ma charakterystyczny wygląd, niebieskawozielone żyłki pleśni marmurkowo przetykające kremową strukturę oraz intensywny, nieco grzybowy zapach. Należy do serów miękkich, dojrzewa kilka miesięcy, najczęściej nieco ponad kwartał. Im dłużej dojrzewa, tym staje się bardziej intensywny i pikantny w smaku, z czasem jest też coraz twardszy.

 

Wytwarzany jest z pełnego mleka krowiego. Gotowy ser nie jest śnieżnobiały, raczej kremowy, słomkowy. Niebieskawe i zielonkawe żyłki są zasługą pleśni z gatunku Penicillium glaucum.

 

W sklepach spotkać można dwa rodzaje tego sera, ich nazwy mogą być jednak nieco mylące. Gorgonzola dolce nie jest bowiem słodka, a gorgonzola picante nie jest pikantna. Pierwsza z nich ma delikatniejszy smak i zapach, poza tym jest bardziej miękka niż ta z określeniem picante. Oba sery są jednak mocne i wyraziste, po wersji dolce nie należy się spodziewać, że będzie lekka i deserowa. Dolce dojrzewa przynajmniej 50 dni, picante co najmniej 80 dni. Pierwsza z nich ma konsystencję kremową, picante również jest dość miękka, ale nie kremowa, poza tym ma silniejszy, bardziej wyrazisty zapach, intensywniejsze jest też pleśniowe żyłkowanie.

 

Gorgonzola doskonale sprawdza się jako składnik sosów do makaronów. Lubi się ze szpinakiem, dobrze jej robi towarzystwo orzechów. Świetnie współgra z sałatami i dodatkami mniej wyrazistymi w smaku. Dobrze komponuje się z warzywami gotowanymi na parze. Można ją podawać z pieczywem typu ciabatta. Ponieważ ma zdecydowany charakter, lepiej nie przyprawiać jej już mocno, z dodatkiem czosnku może stworzyć danie zbyt mocne, wręcz przytłaczające. Podaje się ją także do gnocchi, polenty, risotta. Bywa podawana w wersji deserowej, a to ze względu na jej dobrą współpracę z niektórymi owocami, przede wszystkim z gruszką czy winogronami.

 

Gorgonzola zaskakująco dobrze łączy się z różnymi winami. Wersja dolce lubi białe wina, picante smakuje lepiej z mocnymi czerwonymi winami, tworząc duet o dużej sile kulinarnego rażenia. Dobrze komponuje się z lżejszymi winami różowymi, a także z deserowymi, również tymi mocniejszymi jak Marsala czy Porto.

OCEŃ WPIS

5.0
liczba głosów: 0
BRAK WPISÓW

DODAJ KOMENTARZ