Grupa
Radicchio
Goryczka, którą lubią smakosze
Radicchio
Produkty włoskie

To nie jest łatwy dodatek do dań, ale właściwie wykorzystany może dodać potrawom sporo charakteru. Gorzkawy smak radicchio wymaga rozważnego stosowania, starannego dokomponowywania pozostałych ingrediencji. Świetnie się sprawdza w sałatkach, a także jako towarzysz niektórych wędlin czy serów. Lubi słodkawe, eleganckie owoce i niektóre łagodne warzywa. Lepiej nie łączyć go z innymi wyrazistymi składnikami, bo potrawa nabierze takiej wyrazistości, że nikt nie da jej rady. A przecież nie o to chodzi we włoskiej kuchni, by się zmagać ze smakiem dań, lecz by się nim delektować.

 

Radicchio to inaczej cykoria sałatkowa. W sprzedaży najczęściej dostępne są odmiany z czerwonymi okrągłymi liśćmi, ułożonymi w kształt piłki (radicchio di Verona) lub podłużnymi, z białym paskiem po środku (radicchio di Treviso). Obie odmiany smakują bardzo wyraziście, gorzkawo.

 

Liście wyglądają bardzo efektownie, świetnie sprawdzają się jako jeden z rodzajów sałat w rozmaitych miksach sałatowych. Warto wtedy przygotować słodkawy, miodowy winegret, aby zrównoważyć smaki. Albo dodać słodkie rodzynki, pomarańcze czy świeże figi. Prosciutto crudo i kremowe sery pleśniowe także dobrze poczują się w bezpośredniej bliskości gorzkawego radicchio.

 

Czerwone liście można też jeść na ciepło. Podczas obróbki termicznej stracą nieco na swej urodzie, ale też złagodnieją, staną się mnie gorzkie, a bardziej orzechowe. Ten smak można zresztą podkręcić, posypując ciepłe liście rozdrobnionymi orzechami. Można je lekko spryskać oliwą i podsmażyć krótko na patelni, podgrillować lub lekko poddusić w piekarniku, a potem posypać na przykład parmezanem i jeść póki ciepłe.

 

W Polsce radicchio dostępne jest przez cały rok, najlepsze okazuje się jednak po pierwszych przymrozkach, ponieważ mróz łagodzi goryczkę. Rzadki to przykład świeżego warzywa, które rozkwit smaku ma w porze zimnej, ponurej, tradycyjnie niekojarzonej z witalnością i z eksperymentami w kuchni. A tu taka miła niespodzianka. Nie można jej przeoczyć. Szczególnie że nie są tajemnicą prozdrowotne właściwości radicchio. Pobudza apetyt, stymuluje przemianę materii, wpływa na układ krwionośny, zawiera też sporo cennych składników mineralnych i witamin.  

OCEŃ WPIS

3
liczba głosów: 3
BRAK WPISÓW

DODAJ KOMENTARZ